Zlatá investiční mince Super Pit

Tato okouzlující mince Super Pit patří mezi novou sérii mincí, které byly poprvé vyraženy v roce 2019, ale navzdory tomu je u sběratelů velmi populární. Vyražena byla o hmotnosti 1 UNCE a ryzosti 999,9/1000. Zlato na této minci pochází přímo z legendárního dolu Super Pit Mine, který je také vyobrazen jako motiv na rubové straně mince.

Důl Super Pit Mine

je součástí největšího australského zlatého dolu - čtvrtého největšího na světě, který je povrchovým dolem. Nachází se na jihovýchodním konci Kalgoorlie-Boulder, největšího města v australském vnitrozemí. Téměř 3,5 km dlouhý, 1,5 km široký a více než 600 m hluboký důl Super Pit produkuje ročně přibližně 700 000 uncí zlata.

Těžba zlata v této lokalitě má dlouhou historii, sahající až do počátku 20. století, kdy byla oblast Kalgoorlie-Boulder známá jako zlatá horečka. Super Pit se stal známým díky své obrovské velikosti a vysokým těžebním kapacitám. Těží se zde především zlato ve formě rudy.

Těžba zlata v Super Pitu je prováděna otevřeným způsobem, což znamená, že se těžební jáma postupně prohlubuje do země. Těžba zde probíhá pomocí různých těžebních strojů a technologií, včetně těžebních nákladních aut a bagrů. Výroba zlata z této lokality byla v průběhu let velmi významná pro australskou ekonomiku.

Super Pit Mine je zajímavým místem nejen z pohledu těžby, ale také z hlediska turismu. Někteří návštěvníci mají možnost vidět tuto impozantní těžební jámu a naučit se více o těžebním průmyslu a historii zlaté horečky v této oblasti.

Mince Super Pit

je první emisí roční série mincí. 

Na rubové straně mince je kromě motivu nápis Super Pit AUSTRALIA 1oz 9999 gold a značka mincovny Perth Mint. Prvek pravosti v podobě písmene vyrytého mikrolaserem je součástí nominální hodnoty mince AUSTRÁLIE a je viditelný pouze pod lupou. Díky tomuto prvku je mnohem obtížnější minci padělat.

Na lícní straně každé mince je zobrazena nová podobizna královny Alžběty II. od Jodyho Clarka a nominální hodnota měny.

Náklad této mince je omezen na 15 000 kusů.