Numismatika a vše, co potřebujete vědět

V dobách, kdy inflace prudce stoupá, se přestává vyplácet ukládat peníze na běžný spořicí účet, protože úroky většinou nepokryjí ani průměrný růst cen zboží a služeb. Existují však další způsoby, jak zhodnotit své úspory – jedním z nich je investice do mincí. Lépe ochráníte své finanční prostředky a navrch možná objevíte svou celoživotní zálibu.

Pokud vás zajímá, jak začít s numismatikou a na co nezapomenout předtím, než si pořídíte do své sbírky první minci, čtěte dále.

Co je to numismatika?

Numismatika (z latinského nummus, tedy mince, peníz) je věda, která zkoumá nejen historii peněz, ale obecně funkci platebních prostředků ve společnosti. Obvykle bývá spojována s výzkumem minci, ale numizmatici se zabývají rovněž studiem vývoje a úlohy předmincovních nebo kreditních platidel.

Klasická, nebo moderní numismatika?

Vzhledem k výše uvedené definici může být toto rozdělení matoucí, přesto v některých textech můžete najít zmínky o klasické a moderní numismatice.

Stále se jedná o tutéž vědu. Spojení „moderní numismatika“ se někdy využívá ve spojitosti s investičními mincemi z drahých kovů (zlata či stříbra). Snad je tomu tak proto, že do skupiny investičních mincí řadíme numismaty vyrobené po roce 1800.

Klasická numismatika pak zahrnuje mince (další druhy platidel ponechme nyní stranou), jejichž počátky sahají hluboko do minulosti. Nezřídka se jedná o skutečné historické skvosty, které vznikly před dlouhými staletími a jejich největší přidanou hodnotou je příběh, který chladný kov ukrývá.

Proč rozšířit portfolio o investiční mince?

Zlato představuje tradiční a poměrně spolehlivý způsob, jak ochránit peněžní prostředky v dobách nejistot a rostoucí inflace.

Chcete-li investovat do žlutého kovu, stále žádanější bývá nákup zlatých mincí. U těchto mincí existuje vysoká pravděpodobnost, že jejich hodnota výhledově poroste.

Do té doby však mince nemusí ležet zaprášené ladem někde v trezoru – sbírání mincí patří mezi oblíbené volnočasové aktivity, které propadly i známé osobnosti, například Wayne Gretzky, Tony Blair nebo Nicole Kidman. Stanou se tak chloubou i hodnotným doplňkem vašeho portfolia.

Další přednosti investičních mincí

 •         Numismatická hodnota je obdobná jako cena kovu na burze.
 •         Jsou skladné a pohodlně je uložíte do menšího pouzdra.
 •         Mají vysokou likviditu, obchodují se tedy po celém světě.
 •         Do investování se můžete pustit i s menší peněžní částkou.

Jak začít s (moderní) numismatikou?

Pokud vás láká proniknout do světa numismatiky, připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky, které vás možná na samém začátku napadnou.

1. Potřebuji na investice do zlatých mincí velké finanční prostředky?

Pokud nehodláte okamžitě nakupovat mince za statisíce, nepotřebujete obrovský rozpočet. Na počátku si vystačíte i s obnosem v řádu několika tisíc korun. Menší mince pořídíte i pod tři tisíce korun (stav k datu vydání článku).

Mnohem důležitější je vzdělávání. Na samém začátku je dobré vstřebávat co největší množství informací z důvěryhodných zdrojů.

Rychleji tak získáte lepší přehled o tom, jak se vyvíjí cena drahých kovů, po kterých z nich je nyní poptávka nebo zda jsou zde druhy mincí, které mají do budoucna potenciál a zatím unikají pozornosti širokým numismatickým kruhům.

2. Jaké jsou druhy investičních mincí?

Mezi známé zlaté investiční mince patří:

 •         American Eagle (USA)
 •         Maple Leaf (Kanada)
 •         Kangaroo (Austrálie)
 •         Wiener Philharmoniker (Rakousko)
 •         Krügerrand (Jižní Afrika)
 •         Britannia (Velká Británie)
 •         Panda (Čína)
 •         a mnohé další.

3. Z jakého kovu se mince vyrábějí?

Nejčastěji se investiční mince razí ze zlata nebo stříbra. Značné rozdíly však mohou být v hmotnostech mincí (tzn. jaké množství kovu bylo pro jejich výrobu použito).

4. Jak přechovávat investiční mince?

Zlaté investiční mince se dodávají v plastovém obalu (kapsli), který výrobek chrání před mechanickým poškozením a dalšími nežádoucími vlivy. Možná si však chcete svou sbírku zorganizovat elegantnějším způsobem, abyste ji mohli svým nejbližším nebo zájemcům o koupi prezentovat v tom nejlepším světle.

Pro tyto účely se vyrábějí tzv. slaby (mincovní boxy), alba na mince bez vyjímatelných listů nebo etue (cestovní obaly pro uložení mincí včetně kapsle).

A proč se vyplatí zainvestovat nejen do mincí, ale také do alba či obalu?

 •         Uspořádání sbírka zanechá dojem, že mince jsou u vás v nejlepších rukou.
 •         Při prezentování mincí zájemcům zvýšíte v jejich očích hodnotu sbírky.
 •         Snížíte šanci, že se mince při neobratném zacházení poškodí.

A nejdůležitější doporučení závěrem

I když vidina vysokého zhodnocení úspor může být lákavá, nejde vždy jen o cenu. Sbírání mincí by vás především mělo bavit.

V opačném případě vaše prvotní nadšení brzy opadne: nebudete se chtít v numismatice dále vzdělávat a spíše vám tak uniknou další možnosti, jak vlastní sbírku rozšířit nebo třeba (její část) výhodně zpeněžit. 

Předtím, než se pustíte do nákupu mincí, položte si otázku, proč chcete s numismatikou začít. Následně můžete začít budovat své portfolio.