Mince Archa Noemova

Stříbrná investiční mince Archa Noemova představuje nadstandartní jakost spojenou s elegancí a praktičností.

Stříbrná investiční mince malé kavkazké republiky Arménie v ryzosti nejčistšího 99.9% stříbra byla vydaná v roce 2011 centrální bankou, německé rafinérie drahých kovů LEV v Lipsku a je věnovaná příběhu archy Noemovi.

Trocha historie

Biblická kniha Genesis připisuje stavbu archy Noemovi, který tak učinil na Boží příkaz, aby se spolu s dalšími sedmi lidmi a zástupci zvířat zachránil před potopou, která měla zničit zkažený svět. Příběh o Noemovi a jeho arše je ústředním prvkem arménské kulturní identity. Až do první světové války se jeho dějiště, hora Ararat, nacházelo na arménském území. Dnes se tato historická vyvýšenina nachází v Turecku. Na této hoře údajně uvízla Noemova archa poté, co skončila biblická potopa v podobě 40 dní trvajících dešťů. Noe dostal od Boha pokyn, aby se před ničivou a očistnou povodní ukryl na vlastnoručně postavené lodi se svou rodinou a párem zvířat od každého druhu. Teprve když přestalo pršet a holubice přinesla Noemovi malou olivovou ratolest, byl Boží soud v podobě potopy vykonán jako trest za hříšné lidstvo. Tato část legendy měla trvalý vliv na kulturu křesťanského umění. Holubice s olivovou ratolestí se stala klasickým symbolem míru na celém světě. Je proto jen legitimní, že se objevuje i v motivu mince.

Vzhled mince

Na lícní straně mince je vyobrazen arménský státní znak, váha, ryzost a nominální hodnota.

Mince na své rubové straně atraktivně zobrazuje plující Noemovu archu ke dvoum vrcholkům hory Ararat umístěné v pozadí za archou. V popředí je vyobrazena letící holubice s větví olivovníku v zobáku. Dále tuto stranu mince zdobí anglický i arménský název označující Arménskou republiku. Autorem je Eduard Kurghinyan.

,,Noemova archa" ve stříbře

se doporučuje i jako dárek pro malé sběratele.  Podněcuje představivost dítěte, které dárek dostává, fascinací biblickým příběhem a okouzluje tajemnou exotikou svého designu.

Díky mírné ceně je "Noemova archa" ideálním startovacím modelem. Je k dispozici ve stříbře v hmotnostech: 1/4 oz, 1/2 oz, 1 oz, 5 oz, 10 oz, 1000 g a 5000 g.

Nezapomeňte si k těmto mincím přidat do nákupního košíku i mincovní kapsle, které jsou ochranou proti všem vlivům snižujícím hodnotu mincí a ideálním pomocníkem pro jejich uložení.