Jak se starat o investiční zlato

Pokud se investičními mincemi a zlatými slitky zabýváte již delší dobu a vaše sbírka se uspokojivě rozrůstá, možná přemýšlíte, jak vrátit zašlou slávu starším kouskům. V tu chvíli se nejspíš začnete zabývat otázkou, která nedá spát mnohým sběratelům a numizmatikum: čistit, nebo nečistit?

Odpověď najdete v tomto článku. Přečtěte si 3 praktické rady, jak pečovat o zlaté cihly a investiční mince, aby neopatrným zásahem neztratily na hodnotě.

Jak vyčistit mince nebo slitky? A je to vůbec potřeba?

Ještě předtím, než se pustíte do leštění zlatých předmětů, zvažte, zda je to skutečně nutné. K čištění sběratelé přistupují zpravidla ve dvou případech:

  •         Povrch (například u mince) je zašlý pokrytý nečistotami nebo různě barevnými skvrnami.
  •         Na povrchu zlatých předmětů nejsou žádné defekty nebo estetické nedostatky patrné, ale sběratelé chtějí, aby vypadaly jako nové (třeba když je chtějí prodat v co nejlepším stavu).

V prvním případě by se mohlo zdát, že je zásah žádoucí, ale není tomu tak vždy. Někteří investoři nepovažují patinu (změněný, omšele působící povrch mince, která byla vystavena vlivu ovzduší nebo často kolovala z ruky do ruky) za důkaz vysokého obsahu drahého kovu v předmětu.

Ve druhém případě má přílišná snaha udržet minci v bezvadném stav přesně opačný efekt: nešetrným drhnutím, leštěním nebo utíráním zlata může dojít k poškození, které dramaticky sníží prodejní cenu předmětu. Pokud se chcete těmto situacím vyhnout, máme pro vás několik doporučení.

1. Nevyndávejte zlato z originálního obalu

Zlaté investiční slitky a mince jsou zataveny v plastových obalech (u mincí hovoříme o kapslích), které chrání drahé kovy před nežádoucími vnějšími vlivy – mechanickým poškozením, agresivními látkami, vzduchem nebo lidským potem.

Slitky ani mince tak z vakuového obalu nevyndávejte, jestli to není nezbytně nutné. Pokud musíte předměty z jakéhokoli důvodu z obalu vyjmout, používejte nejlépe mincovní ochranné rukavice ze 100% bavlny.

Při odstraňování obalu dávejte pozor, abyste neopatrným zacházením předměty nepoškrábali či jinak nepoškodili. Tím mohou ztratit velkou část své hodnoty, a vy tak během prodeje přijdete o nemalou finanční částku. Nechcete-li zanechat na předmětu stopy, dotýkejte se jej pouze na hranách a držte se jednoduchého pravidla: Pokud je to možné, ponechte zlato v originálním obalu.

2. Používejte neagresivní čisticí látky

V případě, že se rozhodnete pro čištění – například když chcete nabídnout zlato k výkupu nebo jinému zájemci –, používejte speciální tekuté čistidlo na drahé kovy, které povrch předmětu nepoškodí.

Tato čistidla jsou šetrná a při opatrném použití nehrozí znehodnocení mince. Naopak lešticí pasty nebo přehnané leštění mohou na povrchu zanechat nevratné stopy. Tyto vady často nejsou pouhým okem postřehnutelné – odhalíte je pouze pod mikroskopem.

Chcete-li si tedy ušetřit nepříjemné překvapení při prodeji (zkušený obchodník nebo sběratel si zboží prověří předtím, než vám za něj zaplatí), využívejte pouze neagresivní metody čištění, se kterými nenapácháte více škody než užitku.

3. Po očištění v lázni předměty sušte šetrně

Po vyjmutí z čisticí lázně (předměty ošetříte za použití specializovaného čisticího činidla) je třeba zlato opláchnout pod mírným proudem tekoucí vody a následně jej osušit teplým vzduchem.

Pro tyto případy je možné zakoupit i vibrační čistič, který se používá například pro sušení mincí. Zařízení vám usnadní závěrečnou fázi čištění, aniž by došlo k porušení povrchu předmětů.

Závěrem jedno doporučení: chcete-li si ušetřit práci, skladujte investiční zlato na suchém místě, kde nebude zbytečně vystaveno náročnějším podmínkám.

Nebudete se muset obávat, že vaše předměty přijdou k újmě, a když je budete chtít zpeněžit nebo se pochlubit svým nejbližším, blýsknete se ukázkovou sbírkou zlatých předmětů, které ostatní přesvědčí o tom, že jsou u vás v těch nejlepších rukou.