Jak funguje výkup zlata?

Chcete výhodně zpeněžit zlaté předměty, ať už proto, že prodejní ceny žlutého kovu příznivě vzrostly, nebo pro cennosti zkrátka nemáte jiné využití?

Za příhodných okolností si můžete přijít na zajímavou finanční částku. Pokud však narazíte na nepoctivého obchodníka, někdy až příliš pozdě zjistíte, že jste své zboží prodali hluboko pod cenou.

Nenechte se ošálit nekalými obchodními praktikami. Přečtěte si, jak výkup zlata probíhá a na co si dát pozor, abyste při prodeji nepřišli zkrátka.

Při výkupu zlata se obchodník musí řídit platnou legislativou

Bez ohledu na to, zda máte v úmyslu zpeněžit starý rodinný šperk nebo třeba investiční zlatý slitek, prodejci zaměřující se na výkup zlata jsou povinováni dodržovat pravidla, která ukládá tzv. Zákon o puncovnictví (č. 539/1992 Sb.).

Kde zlato prodat?

Zlato od vás mohou vykoupit obchodníci, kteří disponují platným živnostenským oprávněním, standardně pro řemeslnou živnost „zlatnictví a klenotnictví“.

Podnikat v tomto oboru je však možné i na základě volných živností, kam řadíme například „specializovaný maloobchod“ nebo „maloobchod s použitým zbožím“).

Pokud se tedy rozhodnete zlato prodat, máte celou řadu možností – stačí vyrazit do nedalekého, zlatnictví či starožitnictví nebo můžete většinu náležitostí vyřídit na dálku a nabídnout zlaté předměty k výkupu po internetu.

Výkup zlata krok za krokem

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli způsob, proces výkupu bývá ve všech případech obdobný. V zásadě jej můžeme shrnout do 4 základních kroků.

1. Odstranění drahých kamenů

Obchodník zboží převezme a ve vaší přítomnosti jej prohlédne. Pokud je šperk osázen drahými kameny, dojde k jejich odstranění. Vzácnější kameny lze po domluvě rovněž nabídnout k prodeji, nebo si je ponechat.

Nezřídka však již kameny po vyjmutí ze šperku nemají velkou hodnotu a vyhazují se. Než se rozhodnete šperk prodat, zvažte, zda se nevyplatí nechat jej spíše zrestaurovat. Obnovíte hodnotu předmětu, a pokud se jedná o rodinné dědictví, můžete jej předat dalším generacím.

2. Určení ryzosti zlata

Po vyjmutí kamenů bude obchodník zjišťovat, jaké množství zlata předmět obsahuje. Protože ryzí zlato je příliš měkké, a tudíž pro výrobu šperků nevhodné, používá se namísto něj 14kt nebo 18kt zlato.

Pro zlepšení tvrdosti zlata využívají další kovy, jako je stříbro, měď či palladium, jejichž podíl v nabízeném zboží je třeba přesně určit. V této chvíli se obvykle nabízí dvě možnosti, jak hmotnost zlata určit: tavením, nebo bez tavení.

Výkup zlata roztavením – výkup tavením patří mezi běžné zlatnické procesy. Roztavení probíhá za vysokých teplot v tavící peci, kde se jednotlivé kousky zlata přetvoří ve slitek (zlatou cihličku).

Po roztavení dochází k opakovanému měření obsahu kovu. K tomuto účelu obchodníci využívají moderní spektrometry, s jejichž pomocí dokážou přesně podíl jednotlivých složek v nabízeném zlatě.

Výkup zlata bez tavení – pokud nechcete nechat zlato roztavit, je možné jej ohodnotit i bez roztavení.

Nejčastěji se využívá tzv. zkouška na prubířském kameni, k níž jsou kromě černého prubířského kamene zapotřebí ještě vzorky zlata (od každého jeden typ ryzosti) a kyselina Lučavka královská. Touto metodou se nejčastěji určuje ryzost 9, 14, 18 nebo 22kt zlata.

Další metody pro ověření ryzosti zlata – Kromě výše uvedených způsobů využívají zlatníci a jiní odborníci k určení ryzosti další zařízení, jako například menší zkoušečky, kdy se ryzost zlata se určuje na základě rozdílné tepelné vodivosti kovů.

 Výkonnější zařízení představuje spektrograf, jehož prostřednictvím je možné odhalit podíl jednotlivých prvků s přesností na setiny (po jejich odečtení se stanovuje ryzost zlata v procentech nebo v promile).

Nejjistější však bude oslovit pracovníky na puncovním úřadu, kde zlaté předměty prohlédnou odborníci s dlouholetou praxí. Informace o rozboru navíc obdržíte v písemné formě.

3. Vážení a ohodnocení zlata

Jakmile zná obchodník ryzost materiálu, zváží jej a nabídne vám částku, za kterou od vás zlato odkoupí. Aktuální cenu zlata zjišťují prodejci na burze.

Ale pozor: Cena na burze nebude stejná jako výkupní cena zlata ve specializovaném obchodě, protože výkupní cena zlata závisí na obsahu žlutého kovu v naceněném předmětu.

4. Sepsání kupní smlouvy

Bude-li se vám nabízená částka zamlouvat, vyhotoví obchodník kupní smlouvu, kde uvede všechny náležitosti (co je předmětem obsahu, stanovená částka za výkup zlata, způsob, jakým budou peníze vyplaceny a tak dále).

Kupní smlouva představuje záruku transparentního jednání, proto vždy trvejte na jejím sepsání. V případě pozdějších neshod či nejasností budete mít písemné podklady o dohodnuté transakci vždy po ruce.

Jak je to s výkupem investičního zlata?

Pokud chcete zpeněžit zlatý slitek, obraťte se nejprve na obchodníka, u něhož jste předmět zakoupili. Seriózní prodejci, kteří jsou přesvědčeni o kvalitě svého zboží, často nabízí možnost zpětného výkupu – slitek od vás odkoupí za aktuální cenu na burze.

Pokud jste zboží koupili přímo u osloveného obchodníka, bude celý proces pro obě strany jednodušší.

  •         Nejprve prodejce oslovíte a domluvíte se na způsobu dodání zboží.
  •         Slitek o originálním obalu zašlete obchodníkovi. Ke slitku přiložte certifikát pravosti (nesmí být poškozen) a doklad o koupi.
  •         Jakmile prodejce slitek obdrží, zkontroluje, zda není zoxidován či jinak znehodnocen.
  •         Teprve po fyzickém převzetí zboží a přezkoumání stanoví prodejce konečnou cenu, za kterou od vás slitek odkoupí.
  •         Pokud budete s nabízenou cenou souhlasit, podepíšete prodejní smlouvu, kde budou sjednány další náležitosti.
  •         Následně obdržíte finance ve stanovené výši (obvykle na účet).

Chcete své zlato prodat?

Rádi byste nabídli k výkupu investiční mince nebo slitek zakoupený v našem e-shopu? Napište nám. Obratem se s vámi spojíme a domluvíme se na dalších podrobnostech.