Co vědět, než začnete investovat do zlata?

V dobách nejistot představují investice do žlutého kovu zajímavý způsob, jak zhodnotit a chránit finanční úspory před rostoucí inflací. Pokud se sami chcete pustit do obchodování se zlatem na burze, je nutné si udržovat přehled (nejen) o aktuálním vývoji cen.

Které faktory ovlivňují burzovní cenu zlata? Přečtěte si, na co si dát pozor, pokud s investováním teprve začínáte, ať nepropásnete jedinečnou příležitost k nákupu nebo ať neprodáte zbytečně pod cenou.

Co je to burza?

Burza je právnická osoba s oprávněním zprostředkovávat nabídku či poptávku drahých kovů. Na komoditní burze místě dochází k obchodování zlata dle stanovených pravidel. Cenu zlata vyhlašují 2× denně nejvýznamnější obchodníci se zlatem.

Příklad: Na londýnské burze se referenční cena zlata určuje v 10.30 a v 15.00. Cenu stanoví nejvlivnější tvůrci trhu, mezi něž patří:

  •         Bank of Nova Scotia
  •         Barclays bank PLC
  •         Deutsche Bank AG
  •         HSBC Bank
  •         Société Générale.

Burzovními cenami se však řídí převážně prodejci obchodující se zlatem o hmotnosti 400 trojských uncí a více.

Co ovlivňuje cenu zlata na burze?

Faktorů, které mají (ne)přímý dopad na aktuální hodnotu oblíbeného žlutého kovu, existuje více. Mezi ty nejdůležitější patří:

  1.   Inflace
  2.   Úrokové sazby
  3.   Kurz dolaru (USD)
  4.   Poptávka a nabídka
  5.   Společenské dění

1. Inflace

Jedním ze zásadních důsledků rostoucí ceny zlata může být rostoucí inflace, která se promítá již do těžby zlata: při vzrůstající inflaci se zvyšují i náklady na těžbu, které se následně odrazí na finální ceně zlata.

A co víc, jakmile dochází ke znehodnocování měny, uchylují se investoři k vytváření zlatých rezerv. V obtížných časech představuje právě zlato poměrně stabilní a prověřený způsob investování peněžních prostředků.

 2. Kurz dolaru

Směnný kurz amerického dolaru rovněž patří mezi faktory ovlivňující cenu zlata. Dojde-li ke znehodnocení dolaru, cena zlata stoupá. Pokud americká měna posiluje, cena zlata může začít klesat.

 3. Úroková sazba

Na cenu zlata mohou mít dopad také rostoucí či snížené úrokové sazby. Pokud dojde k výraznému poklesu úrokových sazeb, investorům se přestává vyplácet držet úspory v bankách a zlato nabývá na ceně. Oproti tomu růst úrokových sazeb může způsobovat snižování ceny zlata. 

Povšimněte si slova „může“. Stěžejní úlohu zde totiž sehrávají i další trendy jako právě kolísání cenové hladiny. V důsledků působení několika faktorů současně může mít zvýšení či snížení úrokové sazby na cenu zlata i opačný efekt. 

Nelze tedy automaticky předpokládat, že při snížené úrokové sazbě nakoupíte zlato výhodněji (a naopak). Na tuto skutečnost začínající investoři často zapomínají.

4. Poptávka a nabídka

Na základě střetu poptávky a nabídky se vyvíjí cena zlata na trzích. V případě, že poptávka převyšuje nabídku, cena žlutého kovu roste. Naopak, jestliže je na trhu přebytek zlata, cena začíná klesat.

5. Společenské dění

Ceny na burzách však ovlivňuje i dění ve světě: globální události, krize nebo plánované snížení produkce zlata se mohou významně podepsat na vzestupu nebo poklesu cen komodit. Proto bývá vývoj ceny zlata poměrně nejistý a jednoznačně jej předvídat nelze.

Otázka digitálních transakcí a rozdílných cen

Hodnota zlata se navíc odvíjí od pohybů na komoditních trzích, kde se obchoduje se zlatem o obrovském objemu, většina však existuje jen digitálně. Skutečná cena zlata tak neodpovídá té nominální a dochází k deformaci cen.

Cena za fyzický kus zlata a burzovní ceny však nejsou stejné. Je totiž nutné připočítat tzv. prémii, tedy přirážku pro zpracovatele zlata, obchodníkovu marži a náklady distributorů. Jinak řečeno: obnos, který uhradíte za zlatý slitek, bude jiný, než kolik byste zaplatili za zlato obchodované na burze.

Pokud jde o náklady na zpracování zlata, u investičních slitků a mincí bývají téměř minimální. Tím se odlišují například od zlatých šperků, do jejichž prodejní ceny se promítají nejen náklady na zhotovení – marže obvykle bývají řádově vyšší než u slitků –, ale také jejich umělecká a sběratelská hodnota.

V klenotnictví nebo ve zlatnictví se tudíž nikdy s burzovní cenou zlata nesetkáte, protože se jí řídí transakce prováděné v digitálním světě.

V jakých jednotkách se udává cena zlata na burze?

Na burze se cena zlata je udávána v dolarech za 1 trojskou unci. Jedna unce (1 oz) je rovna 31,103 g zlata (resp. 31,1034768 g zlata).

V uncích probíhalo obchodování se zlatem zejména v minulosti. Dnes se však stále častěji prosazují transakce v gramech – jednotkách vycházejících z metrické soustavy, která je na evropském kontinentu rozšířenější.

Jak určit cenu zlata?

Pokud potřebujete zjistit aktuální burzovní cenu zlata v korunách, je potřeba hodnotu ještě přepočítat dle aktuálního kurzu dolaru.

Potřebujete zjistit cenu žlutého kovu na burze za poslední den, týden nebo v uplynulých několika letech? Nahlédněte do grafu cenového vývoje.

Kdy (ne)obchodovat na burze?

Jestliže si chcete vyzkoušet obchodování na burze, nemusíte mít k dispozici obrovský kapitál – začít můžete i s menšími částkami (například s několika tisíci). A díky moderním technologiím je možné připojit se na burzu prostřednictvím internetu.

Burzy však nejsou přístupné celodenně. Je vhodné znát několik základních pojmů, které se s chodem burzy pojí. Jejich znalost vám počáteční orientaci na burze usnadní.

Řádné obchodní hodiny = hlavní burza, na které se s danou komoditou obchoduje, je otevřená a lze provádět transakce.

Mimořádné obchodní hodiny = v tomto čase se komodita na hlavní burze neobchoduje, ale můžete s ní obchodovat jinde. Například na americké CBOT burze, která bývá otevřena od 9.30 do 16.00 (amerického času). 

Většinu komodit je nicméně možné obchodovat i mimo tento časový úsek, a to 18.00 do 17.45 následujícího dne. Obchodovat nelze pouhých 45 minut v průběhu pracovní dne a během víkendů.

Burzovní prázdniny = dny, kdy je burza zavřená a nelze obchodovat. Většina burz má zavřeno 1. ledna a na Štědrý den. Další prázdninové dny se odvíjí od státních svátků v dané zemi.

Příklad: Aktiva zapsaná na burzách NYSE a NSDAQ není možné obchodovat během Vánoc, ale ani na Den díkůvzdání.  Evropské burzy jsou uzavřeny 1. května, kdy se slaví svátek pracujících.

Chcete mít dokonalý přehled o tom, kdy mívají vybrané burzy zavřeno? Sledujte některý z online burzovních kalendářů, abyste později nebyli překvapeni.

Nyní už tedy víte, jak zjistit aktuální cenu zlata, jaké faktory mohou mít na její vývoj vliv a které pojmy byste si měli osvojit, pokud byste měli zájem zkusit štěstí na burze. Nakonec je potřeba si zodpovědět ještě jednu zásadní otázku…

Investice do zlata: ano, nebo ne?

Zlato zůstává i nadále komoditou, která má v investičním portfoliu své místo. Stále však platí, že by zde mělo být zastoupeno spíše minoritně, přibližně v rozsahu 5–10 %.

Není vhodné vložit do obchodu se zlatem většinu naspořených prostředků v domnění, že se vám vložené prostředky v dlouhodobém horizontu zaručeně vrátí, případně i znásobí. Jedním z klíčů k úspěchu nadále zůstává promyšlená diverzifikace portfolia.

Chcete zabránit zbytečné ztrátě hodnoty vašich financí? Rozšiřte své portfolio o zlaté cihličky nebo investiční mince, kterými můžete zhodnotit své peněžité rezervy.